РІШЕННЯ

 

про звіт Управління справами Апарату Верховної Ради України
про виконання кошторису Верховної Ради України за перший квартал 2025 року (лист Управління справами Апарату Верховної Ради України від 06.05.2025 (електронна картка документа (1877780)

 

 

Протокол № 229

від 12 травня 2025 року

 

Розглянувши надіслані, згідно з листом заступника Керівника Апарату Верховної Ради України – керівника Управління справами Ю.Ханіка від 06.05.2025 № 15/11-2025/105354 (1877780), звіт про виконання кошторису Верховної Ради України за перший квартал 2025 року, пояснювальну записку до зазначеного звіту, додатки з інформацією щодо використання видатків загального фонду, надходжень та видатків спеціального фонду, передбачених головному розпоряднику бюджетних коштів – Управлінню справами Апарату Верховної Ради України Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», кошторисом Верховної Ради України на 2025 рік (затверджений Постановою Верховної Ради України від 19.11.2024 № 4060-ІХ), керуючись положеннями пункту 6 частини першої статті 13 Закону України «Про комітети Верховної Ради України», пункту 18 додатку до Постанови Верховної Ради України «Про перелік, кількісний склад і предмети відання комітетів Верховної Ради України дев’ятого скликання» від 29.08.2019 № 19-IХ, Комітет в и р і ш и в:

 

Інформацію Комітету про звіт Управління справами Апарату Верховної Ради України про виконання кошторису Верховної Ради України за перший квартал 2025 року (додається) взяти до відома та надіслати Управлінню справами Апарату Верховної Ради України для врахування в роботі.

 

 

Голова Комітету                                                 С.В. КАЛЬЧЕНКО

 

ІНФОРМАЦІЯ

 

про звіт Управління справами Апарату Верховної Ради України про виконання кошторису Верховної Ради України за перший квартал 2025 року (лист Управління справами Апарату Верховної Ради України від 06.05.2025 (електронна картка документа (1877780)

 

На засіданні Комітету 12 травня 2025 року (протокол № 229) було розглянуто надіслані, згідно з листом заступника Керівника Апарату Верховної Ради України – керівника Управління справами Ю.Ханіка від 06.05.2025 № 15/11-2025/105354 (1877780), звіт про виконання кошторису Верховної Ради України за перший квартал 2025 року (далі – звіт), пояснювальну записку до зазначеного звіту, додатки з інформацією щодо використання видатків загального фонду, надходжень та видатків спеціального фонду, передбачених головному розпоряднику бюджетних коштів – Управлінню справами Апарату Верховної Ради України Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», кошторисом Верховної Ради України на 2025 рік (затверджений Постановою Верховної Ради України від 19.11.2024 № 4060-ІХ).

Питання кошторису Верховної Ради України, організації роботи Верховної Ради України та контролю за виконанням її апаратом функцій із забезпечення діяльності Верховної Ради України та її органів належать до предмета відання Комітету (додаток до Постанови Верховної Ради України «Про перелік, кількісний склад і предмети відання комітетів Верховної Ради України дев’ятого скликання» від 29.08.2019 № 19-ІХ).

Враховуючи це, та за результатом попереднього аналізу інформації, поданої в додаток до листа Управління справами Апарату Верховної Ради України (електронна картка документа (1877780) Комітет зазначив таке.

У кошторисі Верховної Ради України на 2025 рік (Постанова Верховної Ради України від 19.11.2024 № 4060-ІХ) затверджено видатки відповідно до асигнувань, визначених головному розпоряднику бюджетних коштів – Управлінню справами Апарату Верховної Ради України Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік».

Відповідно до додатку 3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» головному розпоряднику бюджетних коштів – Управлінню справами Апарату Верховної Ради України передбачено видатки в обсязі 3 139 284,2 тис. грн, з яких за загальним фондом – 3 131 839,7 тис. грн, а за спеціальним фондом – 7 444,5 тис. грн.

Впродовж періоду, за який надано звіт, зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», в тому числі, щодо обсягів видатків, передбачених для забезпечення діяльності Верховної Ради України, не вносилися.

Розподіл видатків загального фонду Державного бюджету України, що передбачені в 2025 році у розрізі бюджетних програм (КПКВК 0111010 «Здійснення законотворчої діяльності Верховної Ради України», КПКВК 0111020 «Обслуговування та організаційне, інформаційно-аналітичне, матеріально-технічне забезпечення діяльності Верховної Ради України», КПКВК 0111090 «Висвітлення діяльності Верховної Ради України суб’єктом у сфері парламентського мовлення та фінансова підтримка видання газети «Голос України») є таким (в тис. грн та у відсотках від загального обсягу):

Видатки загального фонду Державного бюджету України, передбачені Управлінню справами Апарату Верховної Ради України у 2025 році

 

 

 

 

 

 


3 131 839,7 тис. грн

 

 

КПКВК 0111010

 

1 686 756,0 тис грн

53,9 %

 

КПКВК 0111090

78 299,5

 тис. грн

2,5 %

 

 

КПКВК 0111020

1 366 784,2 тис грн

43,6 %

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Таким чином, за бюджетною програмою 0111010 «Здійснення законотворчої діяльності Верховної Ради України» на 2025 бюджетний рік передбачено за загальним фондом видатки споживання в обсязі 1 657 797,3 тис. грн, а видатки розвитку – 28 958,7 тис. грн. 

Згідно із пояснювальною запискою до звіту та додатком 1, у першому кварталі 2025 року обсяги видатків споживання передбачено у сумі 368 654,4 тис. грн), з яких касові видатки становили 325 532,8 тис. грн (тобто за вказаною бюджетною програмою рівень освоєння видатків споживання загального фонду склав 88,3 %, а різниця між запланованими на цей період – перший квартал 2025 року та використаними призначеннями становить 43 121,6 тис. грн).

У розрізі окремих видів видатків (згідно з економічною класифікацією) виконання їх обсягів у першому кварталі 2025 року є таким.

Найбільшими за обсягами у видатках споживання загального фонду у розрізі бюджетної програми 0111010 «Здійснення законотворчої діяльності Верховної Ради України» є видатки на оплату праці (КЕКВ 2110). За рахунок цих видатків здійснюється виплата заробітної плати народним депутатам України та їх помічникам-консультантам. Річний обсяг видатків на оплату праці  заплановано в сумі 978 495,8 тис. грн, на перший квартал 2025 року – 242 892,5 тис. грн, касові видатки складають 216 386,9 тис. грн. Таким чином вже станом на 1 квітня 2025 року (на початок другого кварталу) різниця між запланованими і фактичними обсягами видатків (залишок коштів за вказаним КЕКВ) становить 26 505,6 тис. грн.

Від обсягів видатків на оплату праці безпосередньо залежить обсяг видатків на нарахування на заробітну плату (КЕКВ 2120) (нарахування єдиного соціального внеску). Річний їх обсяг заплановано в сумі 215 270,7 тис. грн, у першому кварталі 2025 року – 53 436,3 тис. грн, а касові видатки становлять – 47 531,4 тис. грн. Відповідно у розрізі цих видатків також існує різниця між запланованими на три місяці 2025 року та касовими видатками в обсязі 5 904,9 тис. грн.

Як зазначено у пояснювальній записці до звіту та відповідно до наведених вище обсягів, загалом на оплату праці і нарахування на заробітну плату народних депутатів України та їх помічників-консультантів було використано 263 918,3 тис. грн (касові видатки). Від загального обсягу касових видатків за цією бюджетною програмою (0111010) касові видатки на оплату праці і нарахування на заробітну плату становлять 81,07%.

У загальному обсязі видатків споживання за бюджетною програмою 0111010 «Здійснення законотворчої діяльності Верховної Ради України» значними за обсягами також є видатки за кодом економічної класифікації 2730 «Інші виплати населенню». За рахунок цих видатків здійснюються, зокрема, передбачені статтями 23, 32, 35 Закону України «Про статус народного депутата України» виплати народним депутатам України.

У загальному обсязі касових видатків за бюджетною програмою 0111010 «Здійснення законотворчої діяльності Верховної Ради України» видатки на інші виплати населенню (КЕКВ 2730) складають 17,42%.

На 2025 рік за КЕКВ (2730) «Інші виплати населенню» заплановано кошти в обсязі 424 756,2 тис. грн, на перший квартал – 65 030,2 тис. грн, з яких касові видатки складають 56 708,5 тис. грн (87,2% від запланованих на звітний період обсягів), різниця між запланованими та касовими видатками за цим кодом – 8 321,7 тис. грн.

Відповідно до наданої у пояснювальній записці до звіту інформації касові видатки за цим кодом спрямовано, зокрема, на:

відшкодування народним депутатам України витрат, пов’язаних з виконанням депутатських повноважень, – 47 351,4 тис. грн;

компенсацію витрат народних депутатів України на оренду житла або винайм готельного номера – 4 016,0 тис. грн;

компенсацію витрат за проїзд народних депутатів України територією України – 5 106,7 тис. грн;

кошти на представницькі цілі – 125,4 тис. грн.

У 2025 році заплановані видатки на відрядження народних депутатів України (КЕКВ 2250) в обсязі 15 309,7 тис. грн. При цьому у першому кварталі 2025 року запланований обсяг видатків на відрядження – 3 000,0 тис. грн, використано на 63,9 %, відповідно касові видатки склали 1 916,9 тис. грн.

В інформаціях Комітету, підготовлених з питань звітів Управління справами Апарату Верховної Ради України про виконання кошторису Верховної Ради України за окремі періоди 2024 року (перший квартал, перше півріччя, дев’ять місяців 2024 року) Комітет звертав увагу на те, що Управління справами не надає інформацію щодо видатків на відрядження окремо щодо таких, які були здійснені народними депутатами України, їх помічниками-консультантами, в межах України чи за кордон, тоді як така інформація (деталізації окремо за видатками на відрядження народних депутатів України, в тому числі за кордон, окремо за видатками на відрядження помічників-консультантів у виборчі округи) мала місце у звітах Управління справами Апарату Верховної Ради України, що надавалися в аналогічні  періоди 2023 року. 

За бюджетною програмою 0111010 «Здійснення законотворчої діяльності Верховної Ради України» у розрізі інших кодів економічної класифікації видатків (КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар», КЕКВ 2240 «Оплата інших послуг (крім комінальних)», КЕКВ 2630 «Поточні трансферти урядам іноземних держав та міжнародним організаціям», КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки») рівень освоєння запланованих на перший квартал 2025 року обсягів видатків склав відповідно 44,8%, 79,5%, 87,1% та 44,2%.

Таким чином, різниця між запланованими і касовими видатками споживання (за звітний період) загалом за бюджетною програмою 0111010 «Здійснення законотворчої діяльності Верховної Ради України» (43 121,6 тис. грн) утворилася в основному за рахунок різниці між плановими та касовими обсягами видатків за КЕКВ 2110 «Оплата праці» – 26 505,6 тис. грн, КЕКВ 2120 «Нарахування на заробітну плату» – 5 904,9 тис. грн, КЕКВ 2730 «Інші виплати населенню» – 8 321,7 тис. грн, тобто за рахунок тих видатків, питома вага яких в загальному їх обсязі є найбільшою.

Своєю чергою, Комітетом попередньо розглядалося питання (засідання Комітету від 28.04.2025) щодо фактичного використання бюджетних коштів у розрізі цієї бюджетної програми (0111010) та пропозицій щодо використання їх економії (згідно з листом Апарату Верховної Ради України (електронна картка документа (1871422).

 

Суттєвої різниці між запланованими у першому кварталі 2025 року та касовими обсягами видатків у розрізі інших кодів економічної класифікації за цією бюджетною програмою немає.

 

Кошторисом Верховної Ради України на 2025 рік передбачені видатки розвитку за бюджетною програмою 0111010 «Здійснення законотворчої діяльності Верховної Ради України» в обсязі 28 958,7 тис. грн.[1]

Згідно з обґрунтуванням щодо необхідності обсягів видатків, що була надана головним розпорядником бюджетних коштів – Управлінням справами Апарату Верховної Ради України на етапі планування показників проекту кошторису Верховної Ради України на 2025 рік, зазначені капітальні видатки заплановані за КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об’єктів» на здійснення капітального ремонту аварійного адміністративного будинку Верховної Ради України по пров. Рильському, 8 у Шевченківському районі м. Києва[2].

У першому кварталі 2025 року не використовувалися видатки розвитку за цією бюджетною програмою.

 

Кошторисом Верховної Ради України на 2025 рік видатки спеціального фонду за бюджетною програмою 0111010 «Здійснення законотворчої діяльності Верховної Ради України» не передбачалися.

Водночас, у пояснювальній записці до звіту зазначається, що у звітному періоді (перший квартал 2025 року) за КПКВК 0111010 «Здійснення законотворчої діяльності Верховної Ради України» за спеціальним фондом мали місце відповідні надходження та видатки. У звіті про надходження і використання коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень за І квартал 2025 року (спеціальний фонд) зазначено, що за вказаною бюджетною програмою (0111010) за звітний період надходження спеціального фонду склали 9 419,5 тис. грн (від отриманих благодійних внесків, грантів та дарунків), з яких у вигляді отриманих послуг на суму 1 394,7 тис. грн, обладнання довгострокового користування – 1 369,8 тис. грн та нематеріальних активів – 6 655,0 тис. грн.

 

За бюджетною програмою 0111020 «Обслуговування та організаційне, інформаційно-аналітичне, матеріально-технічне забезпечення діяльності Верховної Ради України» Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та кошторисом Верховної Ради України на 2025 рік передбачені видатки загального фонду в обсязі 1 366 784,2  тис. грн та видатки спеціального фонду – 7 444,5 тис. грн.

У першому кварталі 2025 року за вказаною бюджетною програмою прогнозувалися видатки у розмірі 334 534,9 тис. грн, з яких касові обсяги склали 305 036,9 тис. грн (пояснювальна записка до звіту, додатки 2-6). Тобто за вказаною бюджетною програмою рівень освоєння видатків загального фонду склав 91,2%, а різниця між запланованими на цей період (перший квартал 2025 року) та використаними асигнуваннями складає 29 498,0 тис. грн).

Згідно із додатком 2 в розрізі Управління справами Апарату Верховної Ради України із затверджених на звітний період (перший квартал 2025 року) видатків у сумі 218 763,9 тис. грн касові видатки склали 209 571,4 тис. грн (рівень освоєння 95,8%).

У загальній структурі касових видатків загального фонду в розрізі Управління справами Апарату Верховної Ради України питома вага видатків на оплату праці і нарахування на заробітну плату є найбільшою – 99,8%.

Із запланованого на перший квартал 2025 року обсягу видатків на оплату праці і нарахування на заробітну плату (додаток 2) – 217 393,0 тис. грн було використано 209 050,3 тис. грн.[3] За вказаними видатками різниця між касовими і запланованими обсягами є найбільшою – 8 342,7 тис. грн.

Відповідно до додатків 3 – 6, як у розрізі кодів економічної класифікації, так і в розрізі управлінь (підприємств, організацій), фінансування яких здійснюються із бюджетної програми 0111020 «Обслуговування та організаційне, інформаційно-аналітичне, матеріально-технічне забезпечення діяльності Верховної Ради України», значної різниці  між запланованими та касовими видатками у першому кварталі 2025 не існує.

За видатками загального фонду освоєння запланованих на звітний період обсягів є таким:

у розрізі Управління адміністративними будинками Управління справами Апарату Верховної Ради України (додаток 3) – з 70 718,0 тис. грн використано 54 382,2 тис. грн (76,9%), при цьому найнижчий рівень освоєння видатків має місце за видатками на оплату комунальних послуг та енергоносіїв (КЕКВ 2270) із запланованих 26 141,7 тис. грн використано 11 698,8 тис. грн (44,8%);

у розрізі Автобази Управління справами Апарату Верховної Ради України (додаток 4) – з 32 214,8 тис. грн використано 28 922,1 тис. грн (89,8%);

Дослідницька служба Верховної Ради України (додаток 5) – з 12 088,2 тис. грн використано 11 812,9 тис. грн (97,7%);

у розрізі ДКП «Їдальня Управління справами Апарату Верховної Ради України» (додаток 6) обсяг субсидій становить 348,3 тис. грн із запланованих на звітний період 750,0 тис. грн (46,4%).

Таким чином, як зазначено у пояснювальній записці до звіту, рівень освоєння видатків загального фонду за КПКВК 0111020 «Обслуговування та організаційне, інформаційно-аналітичне, матеріально-технічне забезпечення діяльності Верховної Ради України» за перший квартал 2025 року становив 91,2%.

 

У розрізі вказаної бюджетної програми 0111020 «Обслуговування та організаційне, інформаційно-аналітичне, матеріально-технічне забезпечення діяльності Верховної Ради України» кошторисом Верховної Ради України на 2025 рік передбачаються також видатки спеціального фонду – 7 444,5 тис. грн (на рік).

У звіті про надходження і використання коштів, отриманих як плата за послуги за І квартал 2025 року (спеціальний фонд) надано інформацію щодо надходжень до спеціального фонду в обсязі 1 823,8 тис. грн, з яких за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю –
419,8 тис. грн; від додаткової господарської діяльності – 1 355,0 тис. грн;
від оренди чи реалізації в установленому порядку майна – 49,0 тис. грн.

У загальній структурі надходжень спеціального фонду (1 823,8 тис. грн) найбільшими є надходження у розрізі Автобази управління справами Апарату Верховної Ради України (1 381,7 тис. грн або 75,8%), що отримані від додаткової господарської діяльності та надання послуг.

Видатки спеціального фонду у розрізі вказаної бюджетної програми 0111020 «Обслуговування та організаційне, інформаційно-аналітичне, матеріально-технічне забезпечення діяльності Верховної Ради України» в обсязі 1 477,7 тис. грн спрямовані на поточні цілі: заробітну плату і нарахування на оплату праці – 563,0 тис. грн; на оплату послуг, придбання інвентаря, продуктів харчування, соціальне забезпечення та інші поточні видатки – 908,9 тис. грн
та частково на капітальний ремонт – 5,8 тис. грн.

Крім того, за інформацією, наведеною у звіті про надходження і використання коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень за перший квартал 2025 року, надходження спеціального фонду за вказаною бюджетною програмою, що надійшли у вигляді благодійних внесків, грантів та дарунків, склали 33 241,1 тис. грн (предмети та обладнання довгострокового користування) – для Автобази Управління справами Апарату Верховної Ради України (у вигляді яких саме активів отримані зазначені надходження спеціального фонду Управління справами Апарату Верховної Ради України не уточнює).

 

За бюджетною програмою 0111090 «Висвітлення діяльності Верховної Ради України суб’єктом у сфері парламентського мовлення та фінансова підтримка видання газети «Голос України» Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та кошторисом Верховної Ради України на 2025 рік передбачено видатки загального фонду в обсязі 78 299,5 тис. грн[4], з яких згідно з розписом асигнувань для ДП «Парламентський телеканал «Рада» передбачено 58 799,5 тис. грн (додаток 7), для ДП «Редакція газети «Голос України» – 19 500,0 тис. грн (додаток 8).

Рівень освоєння видатків у розрізі бюджетної програми 0111090 «Висвітлення діяльності Верховної Ради України суб’єктом у сфері парламентського мовлення та фінансова підтримка видання газети «Голос України» за перший квартал 2025 року становить 93,1% – із запланованих на перший квартал 2025 року за вказаною бюджетною програмою видатків у сумі 14 130,0 тис. грн касові обсяги склали 13 153,2 тис. грн.  

Згідно з додатком 7 заплановані на перший квартал 2025 року за вказаною бюджетною програмою обсяги видатків для ДП «Парламентський телеканал «Рада» становлять 9 480,0 тис. грн, а касові – 9 402,8 тис. грн (99,2% затверджених бюджетних призначень; різниця між запланованими та касовими видатками 77,2 тис. грн).

Із передбачених на перший квартал 2025 року для ДП «Редакція газети «Голос України» видатків (поточних трансфертів) в сумі 4 650,0 тис. грн касові видатки склали 3 750,4 тис. грн (80,7% бюджетних призначень (додаток 8).

 

Таким чином, за підсумками виконання кошторису Верховної Ради України за перший квартал 2025 року рівень освоєння видатків склав
89,7% бюджетних призначень, передбачених на звітний період, що становить 643 722,9 тис. грн (фактичні видатки), з яких:

за КПКВК 0111010 «Здійснення законотворчої діяльності Верховної Ради України» – 325 532,8 тис. грн;

за КПКВК 0111020 «Обслуговування та організаційне, інформаційно-аналітичне, матеріально-технічне забезпечення діяльності Верховної Ради України» – 305 036,9 тис. грн;

за КПКВК 0111090 «Висвітлення діяльності Верховної Ради України суб’єктом у сфері парламентського мовлення та фінансова підтримка видання газети «Голос України»13 153,2 тис. грн.

Відповідно різниця між запланованими на перший квартал 2025 року і касовими видатками у розрізі кожної з програм є такою:

за КПКВК 0111010 «Здійснення законотворчої діяльності Верховної Ради України» – 43 121,6 тис. грн;

за КПКВК 0111020 «Обслуговування та організаційне, інформаційно-аналітичне, матеріально-технічне забезпечення діяльності Верховної Ради України» – 29 498,0 тис. грн;

за КПКВК 0111090 «Висвітлення діяльності Верховної Ради України суб’єктом у сфері парламентського мовлення та фінансова підтримка видання газети «Голос України» – 976,8 тис. грн.

 

У пояснювальній записці до звіту Управління справами Апарату Верховної Ради України зазначає про те, що дебіторська та кредиторська заборгованість за загальним фондом державного бюджету, що утворилася у звітному періоді, є поточною та буде погашена у поточному періоді.

 

Враховуючи зазначене вище, Комітет прийняв відповідне рішення.



[1] Видатки розвитку для головного розпорядника бюджетних коштів не передбачалися за жодною з бюджетних програм ані в 2023 році, ані в попередньому бюджетному періоді – 2024 році.

[2] Згідно з обґрунтуванням, що надавалося на етапі розгляду проекту кошторису Верховної Ради України на 2025 рік: Фінансування в обсязі 28 958,655 тис. гривень планується спрямувати на проведення завершального комплексу ремонтно-будівельних робіт з капітального ремонту та введення об`єкта в експлуатацію, зокрема: Загальнобудівельні роботи: утеплення фасадів, горища, підвальних приміщень; ремонт входів до будинку, сходової клітки (ремонт сходів, заміна огородження); ремонт пожежних сходів; виконати роботи з благоустрою та заміні в’їзних воріт; оздоблювальні роботи хол 1-го поверху та гардеробу. Електротехнічні роботи: заміна кабелю електроживлення; підключення кондиціонерів серверних, вентиляційних установок; монтаж щитів освітлення і розподільного, та контуру заземлення. Урядовий зв’язок, комп’ютерна мережа, бездротова мережа передачі даних, мережа телефонного зв’язку, диспетчеризація. Опалення, вентиляція та кондиціювання: влаштування вентиляції приміщень підвалу; влаштування вентиляції санвузлів (встановлення вентиляторів); влаштування кондиціювання приміщень серверних. Водопровід та каналізація: монтаж змішувачів на мийці та умивальниках. Пусконалагоджувальні роботи: автоматична пожежна сигналізація; система оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей; урядовий зв’язок тощо.

 

[3] У розрізі Управління справами Апарату Верховної Ради України за КЕКВ 2100 «Оплата праці і нарахування на заробітну плату» здійснюється покриття відповідних зобов’язань з оплати праці працівників структурних підрозділів Апарату Верховної Ради України, секретаріатів комітетів Верховної Ради України, депутатських фракцій (депутатських груп) у Верховній Раді України, тимчасових спеціальних, тимчасових слідчих комісій, працівників патронатних служб керівництва Верховної Ради України

[4] Довідково: у порівнянні з попереднім 2024 роком видатки за вказаною програмою були суттєво зменшені – на 120 000,0 тис. грн.



 

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Рішення Комітету”

02 червня 2025 11:36
02 червня 2025 10:56
02 червня 2025 10:53
12 травня 2025 10:39
28 квітня 2025 11:33
10 квітня 2025 12:19
25 березня 2025 11:05
25 березня 2025 11:00
10 березня 2025 14:13
10 березня 2025 14:08