11 травня 2026, 11:47
КОМІТЕТ З ПИТАНЬ
РЕГЛАМЕНТУ, ДЕПУТАТСЬКОЇ ЕТИКИ
ТА ОРГАНІЗАЦІЇ РОБОТИ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
про лист народного депутата України Мотовиловця А.В. від 08.05.2026 № 90д9/2-2026/106518 (2226709) щодо надання роз’яснення з питань застосування окремих положень Закону України «Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України»
Розглянувши, згідно з електронною резолюцією Першого заступника Голови Верховної Ради України Корнієнка О. С. від 8 травня 2026 року (електронна картка документа (2226709), лист народного депутата України Мотовиловця А. В. від 08.05.2026 № 90д9/2-2026/106518 щодо надання роз’яснення з питань застосування окремих положень Закону України «Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України», відповідно до пункту 6 частини першої статті 13, частини третьої статті 21, статті 24 Закону України «Про комітети Верховної Ради України», Комітет в и р і ш и в:
1. Ухвалити роз’яснення з питань застосування окремих положень Закону України «Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України» щодо організації роботи та порядку проведення засідань тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України (додається).
2. Роз’яснення Комітету надіслати Голові Верховної Ради України Стефанчуку Р. О. в порядку інформації та для можливого інформування тимчасових слідчих комісій Верховної Ради України і народному депутату України Мотовиловцю А. В.
Голова Комітету С. В. КАЛЬЧЕНКО
РОЗ’ЯСНЕННЯ
з питань застосування окремих положень Закону України «Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України» щодо організації роботи та порядку проведення засідань тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України
Комітет на засіданні 11 травня 2026 року (протокол № 263) розглянув лист народного депутата України Мотовиловця А. В. від 8 травня 2026 року, що надійшов до Комітету, згідно з електронною резолюцією Першого заступника Голови Верховної Ради України Корнієнка О. С. від 8 травня 2026 року (електронна картка документа (2226709), у якому висловлено прохання надати роз’яснення щодо застосування положень статей 6, 14 та 21 Закону України «Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України» про порядок організації роботи, проведення засідань та прийняття рішень на засіданні тимчасової слідчої комісії, у тому числі з питань щодо:
1) порядку скликання засідання тимчасової слідчої комісії та обов’язків голови тимчасової слідчої комісії;
2) вимог закону до проведення засідання тимчасової слідчої комісії, зокрема, повноважності тимчасової слідчої комісії, а також порядку прийняття рішень на її засіданні;
3) обов’язковості ведення протоколу, стенограми, а також аудіо- та відеозапису на засіданні тимчасової слідчої комісії;
4) вимог до висновків і пропозицій тимчасової слідчої комісії при підготовці звіту тимчасової слідчої комісії про виконану роботу.
Відповідно до частини третьої статті 21 Закону України «Про комітети Верховної Ради України» комітети з питань, віднесених до предметів їх відання, мають право надавати роз’яснення щодо застосування положень законів України. При цьому, такі роз’яснення не мають статусу офіційного тлумачення.
Згідно з частиною третьою статті 89 Конституції України,
частиною першою статті 1, частиною першою статті 4 Закону України «Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України» та частиною першою статті 87 Регламенту Верховної Ради України, Верховна Рада України для проведення розслідування з питань, що становлять суспільний інтерес, утворює тимчасові слідчі комісії, якщо за це проголосувала не менш як одна третина від конституційного складу Верховної Ради України.
Своєю чергою, правовий статус тимчасових слідчих комісій, їх повноваження та організаційні основи діяльності визначає Закон України «Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України» (далі – Закон).
Положеннями статті 2 Закону передбачено, що тимчасові слідчі комісії діють на принципах верховенства права, законності, поваги та дотримання прав людини і громадянина, колегіальності, рівноправності членів комісії, вільного обговорення і вирішення питань, об’єктивності, неупередженості та обґрунтованості прийнятих рішень, висновків і пропозицій.
Реалізація повноважень тимчасових слідчих комісій безпосередньо пов’язана з дотриманням визначених Законом організаційних основ їх діяльності.
У цьому контексті Комітет зазначив, що порядок проведення засідань тимчасової слідчої комісії визначено положеннями статтею 6 Закону, які передбачають таке.
Формою роботи тимчасової слідчої комісії є засідання, які проводяться не менше двох разів на місяць з урахуванням календарного плану роботи Верховної Ради України.
Засідання тимчасової слідчої комісії скликаються головою тимчасової слідчої комісії, а в разі його відсутності – заступником голови тимчасової слідчої комісії або на вимогу не менш як однієї четвертої від її складу, затвердженого Верховною Радою України.
Комітет звернув увагу на те, що у статті 14 Закону визначено вичерпний перелік повноважень голови тимчасової слідчої комісії.
Засідання тимчасової слідчої комісії є повноважним, якщо на ньому присутні більше половини членів тимчасової слідчої комісії від її складу, затвердженого Верховною Радою України. Рішення тимчасової слідчої комісії приймаються на її засіданні шляхом відкритого або таємного голосування більшістю голосів присутніх на засіданні членів тимчасової слідчої комісії, за винятком випадків, передбачених Законом.
Отже, наведені положення Закону свідчать про те, що засідання тимчасової слідчої комісії є єдиною визначеною Законом формою роботи тимчасової слідчої комісії, своєю чергою засідання є повноважним за умови присутності на ньому більше половини членів тимчасової слідчої комісії від її складу, затвердженого Верховною Радою України.
Відтак, згідно із вимогою Закону відкриття засідання тимчасової слідчої комісії, розгляд на засіданні комісії питань, які віднесені до її повноважень, може здійснюватися лише у разі присутності на цьому засіданні більше половини членів тимчасової слідчої комісії від її складу, затвердженого Верховною Радою України.
З огляду на це, Комітет звернув увагу на те, що на засіданні Комітету 2 лютого 2026 року було надане відповідне роз’яснення з питань застосування окремих положень Закону України «Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України» щодо повноважності засідань тимчасових слідчих комісій Верховної Ради України (протокол № 254) .
Рішення тимчасової слідчої комісії мають бути прийнятими більшістю голосів присутніх на засіданні членів тимчасової слідчої комісії, за винятку випадків, передбачених частинами одинадцятою і тринадцятою статті 4 та частиною другою статті 21 Закону.
У межах законодавчого регулювання порядку проведення засідань тимчасової слідчої комісії також врегульовано питання документального фіксування їх ходу та забезпечення прозорості діяльності комісії.
Так, положеннями частин п’ятої та шостої статті 6 Закону передбачено, що на кожному засіданні тимчасової слідчої комісії ведуться протокол, який підписується головою та секретарем тимчасової слідчої комісії, та стенограма засідання. За рішенням тимчасової слідчої комісії хід засідання може фіксуватися засобами аудіо- та відеозапису. Тимчасові слідчі комісії інформують про свою діяльність шляхом оприлюднення на офіційному вебсайті Верховної Ради України протоколів, стенограм, аудіо- та відеозаписів відкритих засідань тимчасової слідчої комісії, а також повідомлень про дату, час та місце проведення відкритих засідань.
Крім цього, положеннями пунктів 1 та 6 частини першої статті 13 Закону визначено обов’язок тимчасової слідчої комісії вести протоколи та стенограми засідань, які після завершення її роботи, мають бути передані до відповідних структурних підрозділів Апарату Верховної Ради України разом з іншими матеріалами, висновками та пропозиціями комісії.
З огляду на питання, порушені у листі народного депутата України Мотовиловця А. В. (електронна картка документа (2226709), також Комітет зазначив, що однією з особливостей діяльності тимчасових слідчих комісій
є обов’язок подання звіту про виконану роботу.
Тимчасові слідчі комісії є підзвітними Верховній Раді України (частина першої статті 3 Закону).
Відповідно до положень частин другої та четвертої статті 3 Закону тимчасова слідча комісія у визначений Верховною Радою України термін, але не пізніш як через шість місяців з дня її утворення, подає Верховній Раді України письмовий звіт про виконану роботу, а також підготовлені нею пропозиції щодо проектів актів Верховної Ради України, висновки, пропозиції та інші матеріали, які надаються народним депутатам України для ознайомлення. Термін звіту тимчасової слідчої комісії визначається Верховною Радою України у постанові про утворення відповідної комісії.
Вимоги до висновків щодо роботи тимчасової слідчої комісії, особливості надання тимчасовою слідчою комісією звіту щодо її роботи визначені положеннями статей 21, 22 Закону, статей 87, 88 Регламенту Верховної Ради України.
Так, результати розслідування тимчасова слідча комісія викладає в звіті, який повинен містити висновки і пропозиції про факти й обставини, які стали підставами для проведення розслідування; відомості чи обставини, встановлені тимчасовою слідчою комісією, і докази, якими це підтверджується; відомості чи обставини, що не підтвердилися; факти й обставини, які не були перевірені, із зазначенням причин, з яких перевірка не здійснювалася (частина перша статті 21 Закону, частина перша статті 88 Регламенту Верховної Ради України).
Тимчасова слідча комісія при підготовці висновку щодо кожної встановленої обставини проводить голосування. Результати голосування із зазначенням кількості голосів, поданих «за», «проти», «утримався», наводяться у висновку тимчасової слідчої комісії. Висновок вважається ухваленим, якщо за нього проголосувало більше половини членів тимчасової слідчої комісії від її складу, затвердженого Верховною Радою України. Усі висновки тимчасової слідчої комісії оформляються письмово і підписуються головою та секретарем тимчасової слідчої комісії (частина друга статті 21 Закону).
У пропозиціях тимчасової слідчої комісії зазначається, яким чином мають бути використані висновки тимчасової слідчої комісії у разі прийняття Верховною Радою України рішення щодо них. Пропозиції тимчасової слідчої комісії викладаються у проекті постанови чи іншого акта Верховної Ради України і вносяться на розгляд Верховної Ради України народними депутатами України – членами тимчасової слідчої комісії (частина третя статті 21 Закону, частина друга статті 88 Регламенту Верховної Ради України).
У статті 22 Закону, статті 88 Регламенту Верховної Ради України встановлені вимоги до розгляду Верховною Радою України звіту тимчасової слідчої комісії.
За результатами розгляду висновків і пропозицій тимчасової слідчої комісії Верховна Рада України може прийняти рішення, зокрема, взяти їх до відома; припинити повноваження тимчасової слідчої комісії, а в разі необхідності вирішити питання щодо, зокрема, направлення матеріалів тимчасової слідчої комісії до Офісу Генерального прокурора для їх вивчення та відповідного реагування; направити висновки тимчасової слідчої комісії для реагування згідно із законом відповідному органу державної влади, іншому державному органу, органу місцевого самоврядування чи посадовій особі; опублікувати висновки тимчасової слідчої комісії у газеті «Голос України» з додержанням вимог закону щодо захисту інформації з обмеженим доступом, у тому числі таємної чи іншої охоронюваної законом інформації.
Голова Комітету С. В. КАЛЬЧЕНКО