09 лютого 2026, 11:33
РІШЕННЯ
про заяви народного депутата України Тищенка М.М. щодо висловлювань та дій народного депутата України Безуглої М.В. під час триваючого пленарного засідання Верховної Ради України 16 грудня 2025 року
Протокол № 255
від 09 лютого 2026 року
Розглянувши заяви
народного депутата України Тищенка М.М., адресовану безпосередньо голові
Комітету (електронна картка документа (2087379), та що надійшла згідно з
електронною резолюцією Голови Верховної Ради України Стефанчука Р.О.
(електронна картка документа (2087380), адресовану Голові Верховної Ради
України, щодо висловлювань та дій народного депутата України Безуглої М.В. на
триваючому пленарному засіданні Верховної Ради України 16 грудня 2025 року, відповідно до положень пункту 6 частини першої статті 13
Закону України «Про комітети Верховної Ради України», частини п’ятої
статті 51 Регламенту Верховної Ради України, Комітет в и р і ш и в:
1. Ухвалити висновок Комітету про заяви народного депутата України Тищенка М.М. щодо висловлювань та дій народного депутата України Безуглої М.В. на триваючому пленарному засіданні Верховної Ради України 16 грудня 2025 року.
2. Рекомендувати Верховній Раді України без обговорення прийняти рішення про позбавлення народного депутата України Безуглої М.В. права брати участь в одному пленарному засіданні Верховної Ради України та довести це рішення до відома виборців через газету «Голос України».
3. Доповідачем при розгляді цього питання на пленарному засіданні Верховної Ради України визначити голову Комітету.
4. Привернути увагу народного депутата України Безуглої М.В. на неприпустимість на пленарному засіданні Верховної Ради України перешкоджання викладенню або сприйняттю виступу, вживання образливих висловлювань та непристойних слів.
5. Про прийняте Комітетом рішення поінформувати народних депутатів України Тищенка М.М. та Безуглу М.В.
Голова Комітету С.В. КАЛЬЧЕНКО
ВИСНОВОК
про заяви народного депутата України Тищенка М.М. щодо висловлювань та дій народного депутата України Безуглої М.В. під час триваючого пленарного засідання Верховної Ради України 16 грудня 2025 року
До Комітету надійшли заяви народного депутата України Тищенка М.М. безпосередньо та згідно з електронною резолюцією Голови Верховної Ради України Стефанчука Р.О. (електронні картки документів (2087379) та (2087380) щодо висловлювань та дій народного депутата України Безуглої М.В. під час триваючого пленарного засідання Верховної Ради України 16 грудня 2025 року.
Так, у заявах йдеться про те, що «під час триваючого пленарного засідання Верховної Ради України 16 грудня 2025 року «народний депутат України Безугла Мар’яна Володимирівна вчинила дії, які грубо порушують норми Закону України «Про статус народного депутата України», Закону України «Про Регламент Верховної Ради України та норми депутатської етики, а також фактично перешкоджала роботі Парламенту України».
Крім цього, народний депутат України Тищенко М.М. у заявах зазначає, що «у присутності народних депутатів України Безугла М.В. публічно звернулася до мене нецензурною лексикою…Також народний депутат України Безугла М.В. здійснювала інші дії, які порушують норми чинного законодавства та депутатської етики, а саме: застосовувала фізичну силу до народного депутата України Тарути С.О., штовхнула народного депутата України Клочка А.А., голосно кричала та лаялась нецензурною лексикою у залі засідань Верховної Ради України».
На підтвердження окремих дій народного депутата України Безуглої М.В. у заявах народного депутата України Тищенка М.М. наводиться посилання на відеозапис, зроблений під час триваючого пленарного засідання Верховної Ради України від 16 грудня 2025 року[1].
З огляду на зазначене, у заявах народного депутата України Тищенка М.М. до Комітету та до Голови Верховної Ради України висловлено прохання розглянути питання щодо порушення депутатської етики народним депутатом України Безуглою М.В. на пленарному засіданні Верховної Ради України 16 грудня 2025 року та позбавлення її права брати участь у пленарних засіданнях Верховної Ради України.
На підставі положень статті 17 Закону України «Про комітети Верховної Ради України» головою Комітету було надіслано лист до народного депутата України Безуглої М.В. (електронна картка документа (2090436) з проханням надати інформацію щодо її висловлювань та дій, про які йдеться у заявах народного депутата України Тищенка М.М.
Народний депутат України Безугла М.В. у своєму поясненні (лист від 22.12.2025 (електронна картка документа (2092168), наданому у відповідь на звернення Комітету, зазначила таке: «…народний депутат України Тищенко М.М., провокував мене своїми запитаннями, за що отримав відповідь без використання ненормативної лексики у зрозумілому тільки для нього тоні, що на мою думку не могло його образити»; «….жодних образливих висловлювань, непристойних слів чи наклепу на адресу народного депутата України Тищенка М.М. я не виголошувала, оскільки спілкувалася з ним «його мовою», а тому немає підстав для притягнення мене до юридичної відповідальності, зокрема і в частині позбавлення мене права брати участь у п'яти пленарних засіданнях».
Народний депутат України Безугла М.В. просить врахувати викладені пояснення щодо її дій під час триваючого пленарного засідання 16 грудня 2025 року; прохання про позбавлення її права брати участь у п’яти пленарних засіданнях Верховної Ради України – відхилити, як намагання перешкодити здійсненню нею своїх депутатських повноважень.
Зауважуємо, що розгляд питання про вказані заяви народного депутата України Тищенка М.М. (електронні картки документів (2087379) та (2087380) було заплановано на засіданні Комітету 2 лютого 2026 року. Для участі в розгляді цього питання (шляхом приєднання до відеоконференції) народним депутатам України Безуглій М.В. та Тищенку М.М. були надіслані відповідні листи (електронні картки документів (2128710) та (2128711) від 30.01.2026).
З огляду на те, що ані народний депутат України Безугла М.В., ані народний депутат України Тищенко М.М. не приєдналися до засідання Комітету (що відбулося 2 лютого 2026 року), Комітетом було прийнято рішення відкласти розгляд питання про заяви народного депутата України Тищенка М.М. щодо висловлювань та дій народного депутата України Безуглої М.В. під час триваючого пленарного засідання Верховної Ради України 16 грудня 2025 року.
З питань, що порушені у заявах народного депутата України Тищенка М.М., варто зазначити таке.
Повноваження народного депутата України визначаються Конституцією та законами України (частина четверта статті 76 Конституції України). При виконанні своїх повноважень народний депутат України керується Конституцією України, законами України та загальновизнаними нормами моралі (частина третя статті 1 Закону України «Про статус народного депутата України»).
Відповідно до статті 80 Конституції України, частини п’ятої статті 10 Закону України «Про статус народного депутата України» народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у Верховній Раді України та її органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп.
Положення щодо дотримання народним депутатом України дисципліни та норм етики на пленарному засіданні Верховної Ради України враховують спеціальний статус народного депутата України: відповідно до положень частини першої статті 8 Закону України «Про статус народного депутата України» народний депутат України у своїй діяльності та при виконанні своїх повноважень повинен дотримуватися загальновизнаних норм моралі; завжди зберігати власну гідність, поважати честь і гідність інших народних депутатів України, службових та посадових осіб і громадян; утримуватись від дій, заяв та вчинків, що компрометують його самого, виборців, Верховну Раду України, державу.
Права народного депутата України на пленарних засіданнях Верховної Ради України встановлено, зокрема, у статті 11 Закону України «Про статус народного депутата України», згідно з пунктом 8 частини першої якої народний депутат України має право висловлювати свою думку щодо кожного питання, яке розглядається на засіданні.
Водночас, у розвиток вказаних положень Закону України «Про статус народного депутата України» Регламентом Верховної Ради України встановлено певні вимоги до виступів на пленарному засіданні Верховної Ради України, а саме – промовець повинен виступати тільки з того питання, з якого йому надано слово, та дотримуватися тривалості часу, наданого для виступу. За звичайних обставин виступ промовця не переривається (частина перша статті 36 Регламенту Верховної Ради України).
Поряд з цим, відповідно до частин першої та другої статті 51 Регламенту Верховної Ради України народним депутатам України забороняється вносити до залу засідань та використовувати під час проведення пленарного засідання плакати, лозунги, гучномовці, інші предмети, які не мають на меті забезпечення законодавчої діяльності; на пленарному засіданні народний депутат України не повинен перешкоджати викладенню або сприйняттю виступу (вигуками, оплесками, вставанням, розмовами по мобільному телефону тощо), вживати образливі висловлювання та непристойні слова, закликати до незаконних дій.
Положеннями частини четвертої статті 51 Регламенту Верховної Ради України передбачено, що якщо народний депутат України виголошує образливі слова на адресу іншого народного депутата України або депутатської фракції (депутатської групи), головуючий на пленарному засіданні попереджає цього народного депутата України про неприпустимість таких висловлювань або припиняє його виступ. Народний депутат України або представник депутатської фракції (депутатської групи), на адресу яких були виголошені образливі слова, може звернутися до головуючого на пленарному засіданні з вимогою про надання слова для репліки. Головуючий на пленарному засіданні надає слово для репліки народному депутату України або представнику депутатської фракції (депутатської групи) відразу після звернення або після завершення обговорення питання.
Відповідно до частини п’ятої наведеної статті, якщо народний депутат України, депутатська фракція (депутатська група), на адресу яких були виголошені образливі слова, вважають, що конфлікт не вичерпано і порозуміння між народними депутатами України не досягнуто, то вони подають заяву до комітету, до предмета відання якого належать питання регламенту, який розглядає це питання на своєму засіданні. У таких випадках за висновком комітету, до предмета відання якого належать питання регламенту, Верховна Рада України без обговорення може прийняти рішення про позбавлення народного депутата України права брати участь у пленарних засіданнях (до п'яти пленарних засідань). Це рішення доводиться до відома виборців через газету «Голос України».
Згідно зі стенограмою триваючого пленарного засідання Верховної Ради України від 16 грудня 2025 року, розміщеною на офіційному веб-сайті Верховної Ради України[2], головуючий на пленарному засіданні – Голова Верховної Ради України Стефанчук Р.О. неодноразово звертався до народного депутата України Безуглої М.В. з вимогою звільнити трибуну. Зокрема, «…,– Будь ласка, ще раз кажу, ви не будете блокувати роботу українського парламенту… Будь ласка, звільніть місце для колег і для виступу. Ви блокуєте місце для виступу колег. Я вас прошу, займіть своє місце… Мар’яно Володимирівно, займіть своє місце. Ви блокуєте зараз діяльність українського парламенту. Ви блокуєте діяльність. Є регламентні процедури. Мар’яно Володимирівно, займіть своє місце, дайте можливість виступити колезі…».
Натомість, народний депутат України Безугла М.В. залишалася за трибуною. У зв’язку з цим, після перерви, оголошеної головуючим на пленарному засіданні, та під час якої відбулася нарада у президії Верховної Ради України з лідерами депутатських фракцій (депутатських груп), народні депутати України продовжили свою роботу, про що Голова Верховної Ради України Стефанчук Р.О. зазначив: «Я дякую лідерам фракцій і груп за порозуміння. Сьогодні всі погодилися працювати з місць. Шановні колеги, я прошу тоді телеканал «Рада» фокусувати саме з місць на наших колег. Дякую».
Крім того, згідно з фрагментом відеозапису, посилання на який міститься в заявах народного депутата України Тищенка М.М., народний депутат України Безугла М.В. використала на його адресу нецензурний вислів.
Враховуючи, що у заявах народного депутата України Тищенка М.М. йдеться про те, що народний депутат України Безугла М.В. «лаялась нецензурною лексикою у залі Верховної Ради України», варто звернути увагу на ухвалене Комітетом 28 квітня 2021 року (протокол № 69) роз’яснення з питань реалізації окремих положень статті 51 Регламенту Верховної Ради України (щодо дотримання дисципліни та норм етики народними депутатами України на пленарному засіданні Верховної Ради України).
У вказаному роз’ясненні Комітету на підставі положень чинного законодавства та судової практики розгляду справ про захист честі, гідності та ділової репутації зазначалося, що відповідно до частини першої статті 28 Конституції України кожен має право на повагу до його гідності.
З одного боку, Конституцією України кожному гарантується судовий захист права спростовувати недостовірну інформацію про себе і членів своєї сім'ї та права вимагати вилучення будь-якої інформації, а також право на відшкодування матеріальної і моральної шкоди, завданої збиранням, зберіганням, використанням та поширенням такої недостовірної інформації (частина четверта статті 32 Конституції України). З іншого боку, гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір (частини перша, друга статті 34 Конституції України).
Разом із тим, відповідно до статті 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Таким чином, праву на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань відповідає обов’язок не поширювати про іншу особу недостовірну інформацію та таку, що ганьбить її гідність, честь чи ділову репутацію.
Честь, гідність і ділова репутація є особистими немайновими благами, які охороняються цивільним законодавством (стаття 201 Цивільного кодексу України).
Главою 22 Цивільного кодексу України визначено перелік особистих немайнових прав фізичної особи, серед яких і право на повагу до гідності та честі (стаття 297 ) та право на недоторканність ділової репутації (стаття 299).
Конституція України гарантує громадянам рівність конституційних прав і свобод та рівність перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками (частини перша та друга статті 24 Конституції України). Комітет, розглядаючи питання, зокрема, дотримання окремими народними депутатами України дисципліни та норм етики на пленарному засіданні Верховної Ради України, у висновках та інформаціях, підготовлених за результатами розгляду відповідних заяв (звернень), неодноразово звертав увагу на судову практику розгляду справ відповідної предметності.
Так, зокрема, у рішеннях Верховного Суду у складі колегії Касаційного адміністративного суду від 5 квітня 2023 року (у справі № 9901/459/21), від 2 травня 2023 року (у справі № 990/41/23), та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 9 листопада 2023 року (у справі № 9901/459/21) зазначено, відповідно: «Нормативною підставою для ухвалення Спірного рішення є стаття 51 Регламенту (частина четверта, п’ята). Текстуальний виклад цієї статті та її буквальне тлумачення дає підстави стверджувати, що позбавлення народного депутата України права брати участь у пленарних засіданнях (до п’яти пленарних засідань) – за висновком комітету, до предмета відання якого належать питання регламенту – має бути наслідком образливих висловлювань цього народного депутата України на адресу іншого народного депутата або депутатської фракції (депутатської групи)»; «в силу положень статті 51 Регламенту підставою для позбавлення народного депутата України права брати участь у пленарних засіданнях можуть бути образливі висловлювання, виголошені на пленарному засіданні»; «текстуальний виклад статті 51 Регламенту та її граматичне й логічне тлумачення дає підстави виснувати, що застосування за висновком Комітету Верховною Радою України дисциплінарної санкції щодо народного депутата України у вигляді позбавлення цього народного депутата права брати участь у пленарних засіданнях (до п`яти пленарних засідань) можливе за сукупної наявності таких умов: 1) народний депутат виголосив образливі слова на адресу іншого народного депутата або депутатської фракції (депутатської групи); 2) образливі слова на адресу іншого народного депутата або депутатської фракції (депутатської групи) народний депутат виголосив саме на пленарному засіданні; 3) депутат, депутатська фракція (депутатська група), на адресу яких народним депутатом на пленарному засіданні були виголошені образливі слова, подав (подали) заяву до Комітету, який розглянув це питання на своєму засіданні».
У зв’язку з висловленим у заявах народного депутата України Тищенка М.М. проханням до Комітету розглянути питання про позбавлення народного депутата Безуглої М.В. права брати участь у пленарних засіданнях (до п'яти пленарних засідань) відповідно до частини пʼятої статті 51 Регламенту Верховної Ради України, варто звернути увагу на особливість організації роботи Верховної Ради України дев’ятого скликання в умовах дії воєнного стану (Постанова Верховної Ради України «Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України дев’ятого скликання в умовах дії воєнного стану» від 07.02.2023 № 912-IX із змінами, внесеними згідно з Постановою Верховної Ради України від 27.07.2023 № 3279-ІХ).
За цих умов Верховна Рада України дев’ятого скликання працює у режимі одного пленарного засідання, що триває до дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні, але не пізніше ніж до початку наступної чергової сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання. У разі якщо воєнний стан в Україні не припинений чи не скасований до початку наступної чергової сесії, організація роботи Верховної Ради України під час наступних чергових сесій в період дії воєнного стану здійснюється в порядку, визначеному вказаною Постановою.
Оскільки під час дії воєнного стану Верховна Рада України працює в режимі одного пленарного засідання, то заборона народному депутату України брати участь лише в одному пленарному засіданні може буде чинною до закінчення триваючого пленарного засідання, що своєю чергою може співпасти із завершення сесії, під час якої Верховною Радою України прийме таке рішення.
Враховуючи зазначене, на підставі стенограми триваючого пленарного засідання Верховної Ради України від 16 грудня 2025 року, змісту висловлювань народного депутата України Безуглої М.В. (згідно з фрагментом відеозапису триваючого пленарного засідання від 16 грудня 2025 року), керуючись положеннями статті 8 Закону України «Про статус народного депутата України», частин другої, п’ятої статті 51 Регламенту Верховної Ради України, пропонується Комітету прийняти рішення, проект якого додається.
[1] https://24tv.ua/bezugla-radi-poslala-tishhenka-16-grudnya-video_n2971750/amp - посилання на онлайн-публікацію «24 канал», яка містить, зокрема, фрагмент висловлювання народного депутата України Безуглої М.В. на адресу народного депутата України Тищенка М.В.