14 липня 2025, 11:03
про доручення Голови Верховної Ради України Стефанчука Р.О. щодо можливості реєстрації відповідно до законодавства законопроекту «Про внесення змін до Кримінального кодексу України (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2013, № 9-10, № 11-12, № 13, ст.88) щодо забезпечення законності та вдосконалення механізму притягнення особи до відповідальності», ініційованого народним депутатом України Шуфричем Н.І.
Протокол № 235
від 14 липня 2025 року
Розглянувши на засіданні Комітету 14 липня 2025 року (протокол № 235), згідно з електронною резолюцією Голови Верховної Ради України Стефанчука Р.О. «для вирішення питання щодо можливості реєстрації законопроекту відповідно до законодавства України» (електронна картка документа (1913476), додані до супровідного листа від 06 червня 2025 року № 23/526 начальника відділу досудового забезпечення слідства Служби безпеки України Д.Подимайла до Верховної Ради України, проект Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2013, № 9-10, № 11-12, № 13, ст.88) щодо забезпечення законності та вдосконалення механізму притягнення особи до відповідальності», супровідні документи до нього, та керуючись положеннями пункту 6 статті 13 Закону України «Про комітети Верховної Ради України», статей 90, 91, 92 Регламенту Верховної Ради України, положеннями Закону України «Про внесення зміни до пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України щодо вдосконалення електронної форми документообігу у Верховній Раді України» щодо окремих питань організації роботи Верховної Ради України в умовах дії воєнного стану», Комітет в и р і ш и в:
1. Інформацію про доручення Голови Верховної Ради України Стефанчука Р.О. щодо можливості реєстрації відповідно до законодавства України законопроекту «Про внесення змін до Кримінального кодексу України (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2013, № 9-10, № 11-12, № 13, ст.88) щодо забезпечення законності та вдосконалення механізму притягнення особи до відповідальності», ініційованого народним депутатом України Шуфричем Н.І. (далі – Інформація) взяти до відома (додається).
2. Апарату Верховної Ради України взяти до уваги, що внесені до Верховної Ради України законопроекти, проекти інших актів суб’єктами права законодавчої ініціативи (в тому числі надіслані з супровідними листами від правоохоронних органів) в паперовій формі, з дотриманням вимог статей 90, 91 Регламенту Верховної Ради України, та з урахуванням Закону України «Про внесення зміни до пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України щодо вдосконалення електронної форми документообігу у Верховній Раді України» щодо окремих питань організації роботи Верховної Ради України в умовах дії воєнного стану» від 13 грудня 2022 року № 2848-IX, реєструється в Апараті Верховної Ради України в день їх внесення, а у випадку внесення у неробочий час - не пізніше наступного робочого дня.
3. Інформацію та оригінали документів, внесених народним депутатом України Шуфричем Н.І. надіслати Голові Верховної Ради України до відома та Апарату Верховної Ради України для організації виконання.
Додаток:
1. Інформація – на 4 арк.
2. Оригінали документів народного депутата України Шуфрича Н.І. – на 10 арк. та флеш-носій.
Голова Комітету С.В.КАЛЬЧЕНКО
ІНФОРМАЦІЯ
про доручення Голови Верховної Ради України Стефанчука Р.О. щодо можливості реєстрації відповідно до законодавства України законопроекту «Про внесення змін до Кримінального кодексу України (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2013, № 9-10, № 11-12, № 13, ст.88) щодо забезпечення законності та вдосконалення механізму притягнення особи до відповідальності», ініційованого народним депутатом України Шуфричем Н.І.
Згідно з електронною резолюцією Голови Верховної Ради України Стефанчука Р.О. «для вирішення питання щодо можливості реєстрації законопроекту відповідно до законодавства України» (електронна картка документа (1913476) Комітет на засіданні 14 липня 2025 року (протокол № 235) розглянув додані до супровідного листа від 06 червня 2025 року № 23/526 начальника відділу досудового забезпечення слідства Служби безпеки України Д.Подимайла до Верховної Ради України, ініційований народним депутатом України Шуфричем Н.І. проект Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2013, № 9-10, № 11-12, № 13, ст.88) щодо забезпечення законності та вдосконалення механізму притягнення особи до відповідальності» на 1 арк. та супровідні документи до нього, зокрема, подання народного депутата України до Верховної Ради України на 1 арк., пояснювальну записку на 5 арк., порівняльну таблицю на 1 арк., проект Постанови Верховної Ради України на 1 арк, а також флеш-носій.
Комітет зауважив, що на засіданнях 13 лютого та 10 квітня 2025 року (протоколи №№ 222, 226), за дорученнями Голови Верховної Ради України Стефанчука Р.О., вже розглядалися питання щодо можливості реєстрації законопроекту та супровідних документів до нього, доданих відповідно до депутатського звернення народного депутата України Шуфрича Н.І. (електронна картка документа (1805737 від 11 лютого 2025 року) та до подання цього народного депутата України (електронна картка документа (1841484) від 21 березня 2025 року).
Комітет звернув увагу на те, що подання
народним депутатом України Шуфричем Н.І. законодавчих ініціатив базувалися на
підставі ухвали Шевченківського районного суду м. Києва від 24 грудня 2024 року
(справа
№ 757/39164), в якій Шевченківський районний суд в установчій частині ухвали
суду дійшов висновку, що з метою реалізації прав обвинуваченого Шуфрича Н.І.,
який є народним депутатом України, є всі законні підстави для зобов’язання
уповноважених осіб, відповідальних за забезпечення належних умов під час
утримання обвинуваченого Шуфрича Н.І. під вартою в рамках застосованого
запобіжного заходу, вжити заходів із забезпечення прав останнього щодо
реалізації ним повноважень народного депутата України у формі та у спосіб,
визначений діючим законодавством. Водночас, цією ж ухвалою, вимоги заявника щодо створення умов для
використання робочого комп’ютеру, під’єднаного до системи електронного
документообігу парламенту (СЕДО) з ключем доступу «Алмаз1», не задоволено.
Комітетом надано відповіді Голові Верховної Ради України (листи № 04-28/07-2025/35745 від 13.02.2025 (електронна картка документа (1808217) та № 04-28/07-2025/83230 від 10.04.2025 (електронна картка документа (1856805) відповідно.
У відповідях Комітету зазначалося, зокрема, таке.
«Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 93 Конституції України, частиною першою статті 89 Регламенту Верховної Ради України встановлено, що право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України належить Президенту України, народним депутатам України, Кабінету Міністрів України.
Згідно з положеннями частини п’ятої статті 83 Конституції України порядок роботи Верховної Ради України встановлюється Конституцією України та Регламентом Верховної Ради України.
…, – Положеннями частини першої статті 26 Закону України «Про статус народного депутата України» визначено, що ніхто не має права обмежувати повноваження народного депутата України, крім випадків, передбачених Конституцією України, Законом України «Про статус народного депутата України» та іншими законами України.
…, – Зазначаємо, що порядок оформлення законопроектів, проектів інших актів визначені статтями 90 – 92 Регламенту Верховної Ради України, зокрема, законопроект, проект іншого акта має бути оформлений відповідно до вимог закону, Регламенту Верховної Ради України та інших прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Законопроект, проект іншого акта подається до Верховної Ради України за підписом особи, яка має право законодавчої ініціативи або представляє орган, наділений таким правом(частини перша, друга статті 90 Регламенту Верховної Ради України). Законопроект, проект іншого акта вноситься на реєстрацію разом з проектом постанови, яку пропонується Верховній Раді України прийняти за результатами його розгляду, списком авторів законопроекту, пропозицією щодо кандидатури доповідача на пленарному засіданні та пояснювальною запискою. Зазначені документи подаються в електронній формі, крім випадків, передбачених Регламентом Верховної Ради України. До документів, які відповідно до Регламенту Верховної Ради України подаються у паперовій формі, додаються їх електронні файли (частини перша, друга статті 91 Регламенту Верховної Ради України).
Згідно з положеннями частини першої статті 92 Регламенту Верховної Ради України законопроект, проект іншого акта, внесений до Верховної Ради, реєструється в Апараті Верховної Ради законопроект, внесений з дотриманням вимог статей 90, 91 Регламенту Верховної Ради України, реєструється в Апараті Верховної Ради України в день його внесення, а у випадку внесення у неробочий час - не пізніше наступного робочого дня.
Разом з тим, відповідно до положень частини другої статті 92 Регламенту Верховної Ради України, у прийнятті на реєстрацію законопроекту, проекту іншого акта має бути відмовлено у разі, якщо він поданий з порушенням вимог статей 90, 91 Регламенту Верховної Ради України.
…, – Зауважуємо, що 16 січня 2020 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України щодо вдосконалення електронної форми документообігу у Верховній Раді України» № 469-ІХ, яким передбачено впровадження єдиної автоматизованої системи роботи з документами у Верховній Раді України.
Зазначеним Законом України доповнено Регламент Верховної Ради України новою статтею 71 Регламенту Верховної Ради України, якою, зокрема, передбачено, що документообіг у Верховній Раді України здійснюється в електронній та паперовій формах. Електронна форма документообігу є основною.
Водночас, відповідно до Закону України «Про внесення зміни до пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України щодо вдосконалення електронної форми документообігу у Верховній Раді України» щодо окремих питань організації роботи Верховної Ради України в умовах дії воєнного стану» від 13 грудня 2022 року № 2848-IX, з дня набрання чинності вказаним Законом і до першого дня чергової сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання, яка почнеться після припинення або скасування воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, документи, передбачені Регламентом Верховної Ради України, створюються у паперовій або електронній формі».
Відтак, у відповіді Комітету від 13 лютого 2025 року, зокрема, було зазначено, що: «…, – проект Закону України …, – поданий народним депутатом України Шуфричем Н.І. в додаток до депутатського звернення до Голови Верховної Ради України Стефанчука Р.О. не може бути зареєстрований в Апараті Верховної Ради України, оскільки подання депутатського звернення і внесення законопроекту, проекту іншого акта до Верховної Ради України – це дві різні самостійні дії, на які має право народний депутат України при здійсненні своїх депутатських повноважень…, – народний депутат України Шуфрич Н.І. може реалізувати своє право законодавчої ініціативи шляхом внесення до Верховної Ради України законопроекту, проекту іншого акта та супровідних документів до них в паперовій формі за умови дотримання вимог статей 90, 91 Регламенту Верховної Ради України».
Своєю чергою, у відповіді Комітету Голові Верховної Ради України від 10 квітня 2025 року було, зокрема, зазначено: «…, – що додані до листа …, – документи містять: ініційований суб’єктом права законодавчої ініціативи – народним депутатом України Шуфричем Н.І. проект Закону України …, – подання до Верховної Ради України, проект постанови, яку пропонується Верховній Раді України прийняти за результатами його розгляду, пропозицію щодо кандидатури доповідача на пленарному засіданні, пояснювальну записку та порівняльну таблицю, а також їх електронні файли, подано з дотриманням вимог статей 90, 91 Регламенту Верховної України – цей законопроект може бути зареєстрований в Апараті Верховної Ради України».
Враховуючи те, що додані до листа начальника відділу досудового забезпечення слідства Служби безпеки України Д.Подимайла документи у паперовій формі містять: ініційований суб’єктом права законодавчої ініціативи – народним депутатом України Шуфричем Н.І. проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2013, № 9-10, № 11-12, № 13, ст.88) щодо забезпечення законності та вдосконалення механізму притягнення особи до відповідальності», подання до Верховної Ради України, проект постанови, яку пропонується Верховній Раді України прийняти за результатами його розгляду, пропозицію щодо кандидатури доповідача на пленарному засіданні, пояснювальну записку та порівняльну таблицю, а також їх електронні файли, подано з дотриманням вимог статей 90, 91 Регламенту Верховної України – цей законопроект може бути зареєстрований в Апараті Верховної Ради України.
Голова Комітету С.В.КАЛЬЧЕНКО