ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

 

ВИСНОВОК

 

про заяву  народного депутата України Потураєва М.Р. та інших народних депутатів України (всього 39 підписів) (електронна картка документа (1761396) щодо подій, які мали місце 19 грудня 2024 року в залі пленарних засідань Верховної Ради України (вул. Грушевського, 5) за участю народного депутата України Порошенка П.О.

 

Комітет на засіданні 30 січня 2025 року (протокол № 221) розглянув заяву народного депутата України Потураєва М.Р. та інших народних депутатів України (всього 39 підписів) (від 19.12.2024 (електронна картка документа (1761396) щодо подій, які мали місце 19 грудня 2024 року в залі пленарних засідань Верховної Ради України (вул. Грушевського, 5) за участю народного депутата України Порошенка П.О.

Так, у заяві народних депутатів України йдеться зокрема, про те, що 19 грудня 2024 року «під час пленарного засідання Верховної Ради України народний депутат України Петро Порошенко за присутності моєї та інших колег, народних депутатів України, дозволив собі ганебні, хамські висловлювання у формі матюків на адресу народного депутата України Богдана Васильовича Яременко».

З огляду на зазначене, у заяві народних депутатів України висловлено вимогу до Комітету «вжити необхідних заходів реагування, а саме позбавити народного депутата України Порошенка Петра Олексійовича права брати участь у пленарних засіданнях».

З питань, що порушені у заяві народного депутата України Потураєва М.Р. та інших народних депутатів України, варто зазначити таке.

Повноваження народного депутата України визначаються Конституцією та законами України (частина четверта статті 76 Конституції України). При виконанні своїх повноважень народний депутат України керується Конституцією України, законами України та загальновизнаними нормами моралі (частина третя статті 1 Закону України «Про статус народного депутата України»).

Главою 9 Регламенту Верховної Ради України визначені положення щодо дотримання дисципліни та норм етики на пленарних засіданнях Верховної Ради України.

Відповідно до частин другої, четвертої та п’ятої статті 51 Регламенту Верховної Ради України, на пленарному засіданні народний депутат України не повинен, зокрема, вживати образливі висловлювання та непристойні слова; якщо народний депутат України виголошує образливі слова на адресу іншого народного депутата України або депутатської фракції (депутатської групи), головуючий на пленарному засіданні попереджає цього народного депутата України про неприпустимість таких висловлювань або припиняє його виступ. Народний депутат України або представник депутатської фракції (депутатської групи), на адресу яких були виголошені образливі слова, може звернутися до головуючого на пленарному засіданні з вимогою про надання слова для репліки. Головуючий на пленарному засіданні надає слово для репліки народному депутату України або представнику депутатської фракції (депутатської групи) відразу після звернення або після завершення обговорення питання. Якщо народний депутат України, депутатська фракція (депутатська група), на адресу яких були виголошені образливі слова, вважають, що конфлікт не вичерпано і порозуміння між народними депутатами України не досягнуто, то вони подають заяву до комітету, до предмета відання якого належать питання регламенту, який розглядає це питання на своєму засіданні. У таких випадках за висновком комітету, до предмета відання якого належать питання регламенту, Верховна Рада України без обговорення може прийняти рішення про позбавлення народного депутата України права брати участь у пленарних засіданнях (до п'яти пленарних засідань). Це рішення доводиться до відома виборців через газету «Голос України».

Згідно зі стенограмою триваючого пленарного засідання Верховної Ради України від 19 грудня 2024 року, розміщеною на офіційному веб-сайті Верховної Ради України, народний депутат України Потураєв М.Р. зазначив зокрема таке: «… Сьогодні, колеги, хто, може, не чув, але багато хто бачив, під час пленарного засідання народний депутат України, п'ятий Президент України Петро Порошенко за присутності моєї і інших колег народних депутатів України дозволив собі хамськи образити, а прямо вже скажу, обматюкати народного депутата України Богдана Яременка. Я вважаю таку поведінку абсолютно неприпустимою як з морально-етичної точки зору, так і згідно 51 статті Регламенту Верховної Ради України. Від себе та від імені колег свідків цього ганебного і неприпустимого випадку я вимагаю від Петра Порошенка вибачень тут, в сесійній залі, перед Богданом Яременком. Якщо це не буде негайно зроблено, то ми будемо змушені звернутися до регламентного комітету по відповідній до Закону про Регламент санкції.»

Своєю чергою, народний депутат України Яременко Б.В. зазначив, зокрема таке: «…А хамство, з яким я сьогодні зіткнувся на своєму робочому місці в парламенті, воно абсолютно неприпустиме, неможливе …».

Згідно з положеннями статті 17 Закону України «Про комітети Верховної Ради України» від Комітету було надіслано листи № 04-28/08-2024/288523 (електронна картка документа (1762740) від 20.12.2024 та, повторно,
 № 04-28/08-2025/3641  (електронна картка документа (1774705) від 07.01.2025 до народного депутата України Порошенка П.О. з проханням надати інформацію, щодо висловлювань, про які йдеться у заяві народного депутата України Потураєва М.Р. та інших народних депутатів України.

Проте, станом на 30 січня 2025 року інформації від народного депутата України Порошенка П.О. до Комітету не надійшло.

Враховуючи те, що автори заяви зазначають про висловлювання народного депутата України Порошенка П.О. варто зазначити, що відповідно до статті 80 Конституції України, частини п’ятої статті 10 Закону України «Про статус народного депутата України», народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах, а також при здійсненні депутатських повноважень, за винятком відповідальності за образу чи наклеп.

У цьому контексті Комітет також звернув увагу на ухвалене Комітетом 28 квітня 2021 року (протокол № 69) роз’яснення з питань реалізації окремих положень статті 51 Регламенту Верховної Ради України (щодо дотримання дисципліни та норм етики народними депутатами України на пленарному засіданні Верховної Ради України).

У вказаному роз’ясненні Комітету на підставі положень чинного законодавства та судової практики розгляду справ про захист честі, гідності та ділової репутації зазначалося, що відповідно до частини першої статті 28 Конституції України кожен має право на повагу до його гідності.

З одного боку Конституцією України кожному гарантується судовий захист права спростовувати недостовірну інформацію, зокрема, про себе, з іншого боку гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір (частини перша, друга статті 34 Конституції України).

Разом з цим, відповідно до статті 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Таким чином, праву на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань відповідає обов`язок не поширювати про іншу особу недостовірну інформацію та таку, що ганьбить її гідність, честь чи ділову репутацію.

Честь, гідність і ділова репутація є особистими немайновими благами, які охороняються цивільним законодавством (стаття 201 Цивільного кодексу України).

Главою 22 Цивільного кодексу України визначено перелік особистих немайнових прав фізичної особи, серед яких і право на повагу до гідності та честі (стаття 297 ЦК України) та право на недоторканність ділової репутації (стаття 299 ЦК України).

Згідно з частиною першою статті 277 Цивільного кодексу України фізична особа, особисті немайнові права якої порушено внаслідок поширення про неї та (або) членів її сім`ї недостовірної інформації, має право на відповідь, а також на спростування цієї інформації.

У роз’ясненні Комітету також йшлося про окремі судові рішення у спорах про захист немайнових прав фізичних осіб, спорах про захист честі, гідності та ділової репутації (у зв’язку із висловлюваннями на адресу фізичної особи «образливих слів» чи поширення про фізичну особу «недостовірної інформації»), які Верховний Суд обґрунтовував тим, що за своїм характером судження є розумовим актом, що має оціночний характер та виражає ставлення того, хто говорить, до змісту висловленої думки і напряму, що пов'язано з такими психологічними станами, як віра, впевненість чи сумнів, а також тим, що будь-яке судження, яке має оціночний характер, будь-яка критика та оцінка вчинків, вираження власних думок щодо якості виконуваних публічних функцій, отриманих результатів тощо, не є підставою для захисту права на повагу честі, гідності та ділової репутації та, відповідно, не є предметом судового захисту.

Відповідно до частин першої, другої статті 30 Закону України «Про інформацію» ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за висловлення оціночних суджень. Оціночними судженнями, за винятком наклепу, є висловлювання, які не містять фактичних даних, критика, оцінка дій, а також висловлювання, що не можуть бути витлумачені як такі, що містять фактичні дані, зокрема з огляду на характер використання мовно-стилістичних засобів (вживання гіпербол, алегорій, сатири). Оціночні судження не підлягають спростуванню та доведенню їх правдивості.

Водночас, Конституція України гарантує громадянам рівність конституційних прав і свобод та рівність перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками (частини перша та друга статті 24 Конституції України).

У зв’язку з висловленою у заяві народного депутата України Потураєва М.Р. та інших народних депутатів України вимогою до Комітету вжити необхідних заходів реагування, а саме позбавити народного депутата України Порошенка Петра Олексійовича права брати участь у пленарних засіданнях, Комітет звернув увагу на практику застосування положень статті 51 Регламенту Верховної Ради України при розгляді подібних заяв.

Так, до прикладу, Комітетом на підставі звернень, заяв, листів народних депутатів України неодноразово розглядалися питання про дії, висловлювання, інциденти за участю окремих народних депутатів України, та стосовно яких не ухвалювалися висновки, щодо рекомендацій Верховній Раді України прийняти рішення про позбавлення таких народних депутатів України права брати участь у пленарних засіданнях в порядку, передбаченому частиною п’ятою статті 51 Регламенту Верховної Ради України, зокрема:

19 лютого 2020 року (протокол № 28) щодо інциденту, що стався 6 лютого 2020 року в залі засідань Верховної Ради України під час перерви в ранковому пленарному засіданні між народними депутатами України Кучеренком О.Ю. та Ткаченком М.М, Комітетом було прийнято рішення звернути увагу народних депутатів України Кучеренка О.Ю., Ткаченка М.М. на неприпустимість дій, заяв та вчинків, що компрометують народного депутата України, виборців, Верховну Раду України, державу, та на необхідність неухильного дотримання при виконанні своїх повноважень вимог Конституції України, Закону України «Про статус народного депутата України», Регламенту Верховної Ради України та інших законів України, додержання присяги народного депутата України, загальновизнаних норм моралі, завжди зберігати власну гідність, поважати честь і гідність інших народних депутатів України, службових та посадових осіб і громадян;

14 вересня 2021 року (протокол № 81) щодо висловлювань народного депутата України Потураєва М.Р. на пленарному засіданні Верховної Ради України 17 червня 2021 року, у зв’язку з чим Комітетом прийнято рішення попередити народного депутата України Потураєва М.Р. про неприпустимість дій, заяв та вчинків, що компрометують народного депутата України, виборців, Верховну Раду України, державу, та про необхідність неухильного дотримання при виконанні своїх повноважень вимог Конституції України, Закону України «Про статус народного депутата України», Регламенту Верховної Ради України та інших законів України, додержання присяги народного депутата України, загальновизнаних норм моралі; завжди зберігати власну гідність, поважати честь і гідність інших народних депутатів України, службових та посадових осіб і громадян, бути ввічливими у стосунках з громадянами, керівниками, колегами і підлеглими.

Водночас, Комітет зазначив, що на підставі положень статті 51 Регламенту Верховної Ради України, Комітетом розглядались питання щодо дотримання дисципліни та норм етики народними депутатами України, та ухвалювалися висновки рекомендувати Верховній Раді України прийняти рішення про позбавлення народного депутата України права брати участь у пленарних засіданнях, зокрема:

за заявою депутатської фракції ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» у зв’язку із висловлюваннями народного депутата України Геращенко І.В. на адресу фракції ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» Комітет ухвалив висновок рекомендувати Верховної Раді України без обговорення прийняти рішення про позбавлення народного депутата України Геращенко І.В. права брати участь у п’яти пленарних засіданнях Верховної Ради України  (протокол № 5 від 12.09.2019). Вищезазначене питання розглядалось на засіданні Верховної Ради України 5 листопада 2021 року, проте така пропозиція не була підтримана необхідною кількістю голосів народних депутатів України;

за заявою депутатської фракції ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» у зв’язку із висловлюваннями народного депутата України Рудика С.Я. на адресу народного депутата України Безуглої М.В. Комітет ухвалив висновок рекомендувати Верховної Раді України без обговорення прийняти рішення про позбавлення народного депутата України Рудика С. Я. права брати участь у п’яти пленарних засіданнях Верховної Ради України  (протокол № 62 від 10.02.2021). На пленарному засіданні Верховної Ради України 17 лютого 2021 року рішення про позбавлення народного депутата України Рудика С.Я. права брати участь у пленарних засіданнях Верховної Ради України не було підтримано необхідною кількістю голосів народних депутатів України.

Враховуючи зазначене вище, та оскільки випадок, про який йдеться у заяві народного депутата України Потураєва М.Р. та інших народних депутатів України (всього 39 підписів), за участю народного депутата України Порошенка П.О., мав місце у залі пленарних засідань Верховної Ради України під час проведення такого пленарного засідання, керуючись положеннями статті 8 Закону України «Про статус народного депутата України», частин другої, п’ятої статті 51 Регламенту Верховної Ради України, Комітет ухвалив зазначений висновок та рекомендує Верховній Раді України без обговорення прийняти рішення про позбавлення народного депутата України Порошенка П.О. права брати участь в одному пленарному засіданні Верховної Ради України і довести це рішення до відома виборців через газету «Голос України».

 

 

Голова Комітету                                                              С.В.КАЛЬЧЕНКО

 

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Рішення Комітету”

12 травня 2025 10:39
28 квітня 2025 11:33
10 квітня 2025 12:19
25 березня 2025 11:05
25 березня 2025 11:00
10 березня 2025 14:13
10 березня 2025 14:08
24 лютого 2025 13:37
24 лютого 2025 13:32
14 лютого 2025 08:58